برنامه نویسی چیست و چه تفاوتی با کدنویسی دارد؟

در ساده‌ترين شکل ممکن برنامه نویسی را می‌توان هنر آموزش به یک کامپیوتر برای نحوه انجام وظایفی مشخص توصیف کرد. این وظایف می‌تواند به سادگی اضافه کردن دو عدد با یکدیگر و یا به پیچیدگی ترسیم مسیر پرتاب موشک یک فضاپیما باشد. اما همه آنها توسط یک برنامه نویس که به یک کامپیوتر آموزش می‌دهد که چگونه کار را انجام دهد آغاز می‌شود.

آموزش برنامه نویسی

برنامه نویسی چیست؟

برنامه نویسان از زبان‌های برنامه نویسی برای گفتگو با کامپیوترها استفاده می‌کنند. زبان‌های برنامه نویسی نخستين مثل زبان اسمبلی کمی‌ بیش از مترجمان زبان ماشین بودند که از صفر و یک‌های قابل فهم توسط کامپیوتر تشکیل شده بود. همان‌طور که برنامه نویسان وظایف بیشتری را به کامپیوترها ها آموزش می‌دادند، آنها این وظایف را به زبان‌های پیشرفته‌تری تالیف کردند. فورترن (Fortran) یک نمونه از یک زبان سطح بالای اولیه است. یک زبان سطح بالا قادر به انجام صدها دستورالعمل تنها با یک خط کد است.

از جمله چند زبان برنامه نویسی مدرن می‌توان به Java ,C++,Ruby ,Python ,SQL, و PHPاشاره کرد.در سال‌های اخیر، اقتباسات تازه‌ای از زبان‌های برنامه نویسی با هدف آموزش کدنویسی به کودکان شکل گرفته است.

کدنویسی چیست؟ آیا کدنویسی و برنامه نویسی یک چیز هستند؟

اصلاح برنامه نویسی(programming) و کدنویسی (coding) اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. اما اصطلاح کدنویس در گذشته برای توصیف برنامه نویسان کم تجربه و استفاده می‌شده است. البته استفاده این کلمه به معنای تحقیر یا کوچک شمردن افراد نیست. برنامه نویسان گاهی اوقات از کدنویسی برای بیان صریح عمل نوشتن کدهای کامپیوتری در مقابل سایر وظایف برنامه نویسی مثل برنامه ریزی، اشکال زدایی و غیره استفاده می‌کنند.

یک برنامه نویس چه کارهایی انجام می‌دهد؟

برنامه نویسی با یک هدف و مجموعه‌ای از الزامات آغاز می‌شود. گام بعدی شکستن این الزامات به اصول منطقی برای اجرای آن است. این شبیه یک تیم فوتبال است که با هدف انجام یک بازی به میدان می‌رود. اگر هر کسی می‌خواهد یک کار متفاوت انجام دهد و در نهایت این به هرج و مرج ختم می‌شود.

یک برنامه نویس معمولا از الگوريتم‌ها و فلوچارت‌ها برای طراحی منطق یک برنامه استفاده می‌کند. الگوریتم‌ها در اصل یک برنامه کامپیوتری هستند که به زبان انگلیسی نوشته شده‌اند، در حالی که فلوچارت‌ها بیشتر شبیه به نقشه‌ای هستند که منطق برنامه را ترسیم و ردیابی می‌کند.

با اتمام این مراحل اولیه، ما به سراغ خود برنامه نویسی می‌رویم. برنامه نویسی از انبوهی از روش‌های حل خلاقانه مسئله تشکیل شده است، اما در عين حال با الگوهایی در کد سر و کار دارد که در کنار یکدیگر وظایف را به انجام می‌رسانند. در یک برنامه می‌توان از طریق آبجکت‌ها و توابع از این الگوها چندین و چند بار و در بخش‌های مختلف یک یا چند برنامه استفاده کرد. یک برنامه کامپیوتری صرفا مجموعه‌ای از وظایف است که در کنار یکدیگر گردآوری شده‌اند تا وظایف پیچیده‌تری را انجام دهند.

بعد از کدنویسی نوبت به عیب یابی می‌رسد که در اصل به معنای اجرای چندباره یک برنامه برای پیدا کردن اشکالات، بازگشت به مرحله قبلی برای اصلاح کدها و اجرای دوباره برنامه برای پیدا کردن اشکالات احتمالی بعدی است. به این کار اصطلاحا فرآیند تکرار شونده گفته می‌شود. مراحل عیب یابی آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا دیگر پیغام خطا یا نقص در اجرای برنامه دیده نشود. به این ترتیب یک محصول با نتیجه صحیح و مورد انتظار تولید می‌شود.

آموزشگاه برنامه نویسی

مطالب دیگر:

عمومی و کاربردی
مایکروسافت آفیس چیست؟
نرم افزار word چيست؟
نرم افزار Excel چیست؟
نرم افزار Access چيست؟
نرم افزار Power point چيست؟
شهروند الکترونیک چیست؟
با انواع فرمت های تصاویر آشنا شوید
الکسا چیست و راه های افزایش رتبه الکسا
افزایش سرعت اینترنت در ویندوز 10
تاریخچه کامپیوتر
استفاده از ماشین حساب مهندسی
فن بیان و مهارت سخنرانی در جمع
مروری بر عملکرد نیمکره راست مغز
مروری بر عملکرد نیمکره چپ مغز
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
آموزش تبدیل فایل pdf پی دی اف به ورد
بهترین آنتی ویروس های سال 2020
برنامه نویسی چیست و چه تفاوتی با کدنویسی دارد؟
10 قانونی که به شما در جستجو و پیدا کردن فرصت های شغلی کمک می کند
چگونه از اینترنت پول در بیاوریم و کسب درآمد کنیم؟

طراحی گرافیک
طراحی وب سایت
HTML چيست؟
CSS چیست؟
JavaScript چيست؟
JQuery چيست؟
ASP.NET چيست؟
PHP چيست؟
مزایا و درآمد شغل طراحی وب سایت
چطور یک طراح سایت شويم؟
جوملا چيست؟
PHP يا ASP.net
طراحی سایت را از کجا شروع کنیم؟
Wireframe چیست؟
فلش در طراحی وب سایت
SEO چيست؟
سئو و بهینه سازی وبسايت
فتوشاپ در طراحی وب سایت
دوره آموزش جی کوئری
طراحی فوتر سایت به سبک وب دو
سایت استاتیک یا سایت داینامیک؟
فونت فارسی در طراحی وب سایت
استفاده از GIF در طراحی وبسایت
معرفی نرم افزار ++Notepad
مزایا و معایب سایت داینامیک
آشنایی با مدرک طراحی وب CIW
فرق بین اسلش و بک اسلش
دیجیتال مارکتینگ چیست؟

سیستم عامل ، سخت افزار
شبكه های کامپیوتری
مدیریت ، منشیگری ، روانشناسی
مهندسی برق و الکترونیک
سیستم عامل های تلفن همراه
برنامه نویسی